Niemieckie działo piechoty kalibru 75 mm Le.Ig-18

opis

7,5 cm leichtes Infanteriegeschütz 18 – niemieckie działo piechoty kalibru 75 mm. Armata została zaprojektowana w 1927 r. w zakładach Rheinmetall seryjnie produkowana w latach 1932 – 45. Leichtes Infanteriegeschütz 18  w skrócie L.I.G. 18 to symbol taktyczny, oznaczający lekką haubicę piechoty, nazwę dosłownie tłumaczy się jako „lekki sprzęt bojowy piechoty 18”. Czasem Geschütz tłumaczy się jako „działo”.

 

Pełno-wymiarowa atrapa działa, przeznaczona do muzealnych celów ekspozycyjnych

Atrapa działa została w całości wykonana z metalu technikami metaloplastycznymi. Obróbką plastyczną na ciepło, na zimno technikami skrawania, spajania spawaniem, nitowaniem, zgrzewaniem. Stal użyta do budowy to stal konstrukcyjna ogólnego przeznaczenia S235JR oraz S-355. Stal nie może być poddana ulepszaniu cieplnemu, przez co ma zachowaną plastyczność.

Rura użyta do wykonania atrapy lufy nie jest bruzdowana ani specjalnie wykańczana, nie posiada komory nabojowej i w której w żadnym przypadku pociskowi nie może być nadawana prędkość ani kierunek ruchu. Nie istnieje w atrapie armaty mechanizm uderzeniowo spustowy, jak i iglicowy. Jest tylko dźwignia imitująca obecność takiego mechanizmu. Podobnie nie istnieje system oporo-powrotny.  Cała konstrukcja została tak wykonana aby jedynie z zewnątrz przypominała działo 7,5 cm le.IG 18 które było pierwowzorem do wykonania mojej atrapy.

Typ zlecenia

rekonstrukcja

Kategoria

replika historyczna

Odtwórz wideo